Filmowa mapa Bydgoszczy

Basen

Tytułowy basen przy ul. Nakielskiej w Bydgoszczy jest miejscem, które łączy pokolenia. Zarówno osoby starsze, z sentymentem wspominające czasy jego świetności, jak i młodzi, dla których była pływalnia stała się enklawą wolności, ucieczki od skomercjalizowanej przestrzeni życia codziennego.

Zobacz film

Bydgoszcz od świtu do zmierzchu

Niezwykły portret miasta Bydgoszczy, stworzony w ramach międzynarodowego projektu „Świat od świtu do zmierzchu”. Cykl stworzony przez wybitnych polskich dokumentalistów Mirosława Dembińskiego i Macieja Drygasa, sportretował kilkanaście światowych metropolii, i to tylko tych, w których działają szkoły filmowe.

Zobacz film

Opera – krótki raport z budowy

Wznoszą się mury przyszłej bydgoskiej Opery Nova. Widok z dachu na ówczesną ulicę Armii Czerwonej oraz brzeg Brdy.

Zobacz film

Spacer bydgoskimi bulwarami

Kobiety przechadzają się bulwarami nad Brdą. Schodzą nad rzekę przy Śluzie Miejskiej. Mijają Mosty Solidarności i kierują się w stronę Starego Miasta. W drugiej części widoczna jest zabawa na karuzeli postawionej w centrum.

Zobacz film

Nasze Zoo

Spokojna, stonowana relacja z wizyty bydgoskim Ogrodzie Fauny Polskiej. Operator kamery wyraźnie skupia się na rodzinie, krewnych, pomijając niemalże zwierzęta…

acz film

Famor w Bocianowie

Pejzaż bydgoskiej dzielnicy Bocianowo zmienia się wraz z miejscową Fabryką Sprzętu Okrętowego. Dokumentacja modernizacji i rozbudowy kompleksu przemysłowego, funkcjonującego od 1959 r. Plac robót, dźwig, wylewanie betonu, prace w wykopach. Dokumentalista z fascynacją śledzi różne fazy budowy nowego, wysokościowego biurowca. 13 pięter w górę! Imponująca panorama miasta! Z Bocianowa widać m.in. wielką kopułę kościoła p.w. św. Wincentego a Paulo.Zachowano także Krótkie spojrzenie do wnętrza wcześniejszego budynku administracyjnego „Famoru”. Pracownicy „umysłowi” fabryki.

Zobacz film

Serce Miasta – Stary Rynek i Wenecja Bydgoska

Widok bydgoskich ulic na przełomie zimy i wiosny. Okolice Starego Rynku oraz tzw. Wenecja Bydgoska. Pomnik Walki i Męczeństwa. Ulica Jezuicka lub fasady tamtejszych domów w remoncie.

Zobacz film

Fordon

Kobieta i maleńkie dziecko w swoim otoczeniu – mieszkanie, ulice osiedla Fordon, fordońska Dolina Śmierci. Krajobraz letni przechodzi w zimowy. Na zdjęciach rodzina Andrzeja Lewandowskiego – filmowca i płetwonurka związanego Akademickim Klubem Bydgoskich Płetwonurków „Arius”.

Zobacz film

Aleja 1 Maja

Prawdopodobnie „wycinek” z zasobów „Kroniki” montowanej w „Stomilu”. Pochód pierwszomajowy formuje się na ówczesnej ulicy Czerwonej Armii i wkracza w Aleje 1 Maja. Sztandary czerwone i transparenty. Milicjanci w galowych mundurach. Służba porządkowa pochodu z czerwonymi opaskami na rękawach. Krótka migawka dawnej księgarni „Współczesna”.

Zobacz film

Fabryka Stomil

Nadarza się okazja, aby fabrykę zwiedzić mogli bydgoszczanie. Ludzie na halach produkcyjnych, duża ilość najmłodszych.

Zobacz film

Chociński Młyn

Filmowa impresja z wyprawy do Chocińskiego Młyna – kaszubskiej wsi nieopodal Swornychgaci, rozłożonej nad rzeką Chociną. Zabytkowy młyn wodny w czasie pracy. Zespół tartaczny napędzany siłą wody. Praca traków, cięcie drzewa. Pracownik tartaku.

Zobacz film

Dolina Śmierci

Uroczystości memorialne pod pomnikiem w Dolinie Śmierci w Fordonie. Czy to filmowe wspomnienie odsłonięcia monumentu w 1975 roku?

Bydgoszcz na taśmie>Filmowa mapa Bydgoszczy
Partnerzy
Copyright Fundacja Bydgoska Kronika Filmowa 2020